Lekcje Pianina Konstancja Kawalla

lekcje pianina warszawa, Konstancja Kawalla Życiorys

Urodziła się w Warszawie w znanej muzycznej rodzinie – matka, Aleksandra – pianistka, ojciec- Stanisław, skrzypek, dyrygent, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina) w Warszawie, a następnie profesor na Fakultecie Muzycznym Uniwersytetu Veracruz w Jalapie (Meksyk).

W wieku 9 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie w PSSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Bronisławy Kawalla (młodszej siostry Stanisława). Pięć lat później wyjechała wraz z rodzicami do Jalapy (stolicy stanu Veracruz w Meksyku), gdzie kontynuowała naukę u prof. Oskara Tarrago, a następnie u prof. Alejandro Corony. Tam też uczestniczyła wielokrotnie w kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pianistów i pedagogów takich jak: Piotr Paleczny, Nestor Castańeda Leon, Edith Picht-Axenfeld i Stanisław Heller.

Nagrania fortepianu

Dla Radia Uniwersytetu Veracruz nagrała „Bukoliki” Witolda Lutosławskiego oraz „Toccatę” Arama Chaczaturiana, a dla Telewizji Stanu Veracruz „Sonatę” meksykańskiego kompozytora Mario Ruiza Armengola.

Międzynarodowe konkursy

W 1986r. zdobyła druga nagrodę na Ogólnokrajowym Konkursie Pianistycznym w Jalapie. Rok później zdobyła pierwsza nagrodę na Krajowym Konkursie Pianistycznym organizowanym przez Gazetę „El Sol Veracruzano” sponsorującą i promującą młodych artystów z całego Meksyku. W trakcie swojego pobytu w Meksyku wielokrotnie koncertowała w Jalapie, Cordobie, Orizabie, Cd. Mendoza, Veracruz, Puebli, Moreli i w stolicy kraju Meksyku.

Występowała jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Miasta Jalapy oraz z Młodzieżową Orkiestrową Portu Veracruz. Grała też recitale muzyki kameralnej z znakomitym polskim fagocistą Jerzym Lemieszką, z skrzypkami Stanisławem Kawalla , Agnieszką Maklakiewicz i Bernardem Dufrane oraz z wiolonczelistką Anną Maklakiewicz.

Edukacja

Po powrocie do Polski podjęła studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecny Uniwersytet Muzyczny) u prof. Bronisławy Kawalla, a następnie u Alicji Palety- Bugaj i Krystyny Wachowskiej. W kraju koncertowała w Warszawie, Szczecinie na Zamku Książąt Pomorskich, w Domu Polonii w Pułtusku i Sieradzu.

Koncertowała również w Europejskim Centrum Badań Jądrowych CERN znajdującym się na granicy francusko- szwajcarskiej, w Wiedniu- Austria, oraz w Czechach: w Brnie i Kyjovie.

Po ukończeniu studiów na wydziale Pedagogiki Instrumentalnej – specjalność Nauczanie Gry na Fortepianie podjęła pracę w Prywatnej Szkole Muzycznej Bartłomieja Budzyńskiego w Józefowie koło Otwocka jako nauczyciel gry na fortepianie oraz jako akompaniator.

Lekcje Pianina w Unisono

Obecnie jest wykładowcą klasy fortepianu w Autorskiej Szkole Muzycznej Zofii Zwolińskiej „Unisono”, korepetytorem chóru „Rubikon” działającego przy MOK w Józefowie koło Otwocka, prowadzonego przez śpiewaczkę operową Annę Vranovą oraz prowadzącą klasę fortepianu białołęckiego oddziału „Studio Arte”.

Jeden z jej uczniów z Studia Arte- Piotr Walczak- zdobył Pierwszą Nagrodę na Ogólnopolskim IVX Przeglądzie Twórczości Muzycznej Dzieci i Młodzieży „Kogucik 2011” (w kwietniu 2011) w Warszawie.

Rekomendacja

Pani Konstancja Kawalla posiada bogaty życiorys artystyczny. Do pracy pedagogicznej podchodzi z ogromną pasją. Wprowadza innowacyjne metody rozwiązywania problemów instrumentalnych z jakimi borykają się niektórzy uczniowie. Umie pracować z dziećmi z dysfunkcjami. Jej uczniowie darzą ją dużą sympatią

Zofia Zwolińska
Założycielka i Dyrektor Autorskiej Szkoły Muzycznej