Darmowe Aplikacje Mobilne Przydatne Do Nauki Muzyki

Aplikacje mobilne stały się integralną częścią naszego codziennego życia, więc nie powinno dziwić, że obecnie dostępne są różnorodne aplikacje dla muzyków i uczniów muzki. Zaskakujące może być jednak to, że wiele z tych aplikacji jest bezpłatnych, pomimo bardzo przydatnych funkcjonalności. Zbiór „aplikacje mobilne przydatne do nauki muzyki” to lista aplikacji nie tylko dla początkujących, ale też doświadczonych muzyków poszukujących pomocy w nauce muzyki. Ważnym aspektem tego zbioru jest to, że są to propozycje narzędzi, które znaleźliśmy oraz osobiście przetestowaliśmy na swoich smartfonach. W tym artykule zebraliśmy przydatne darmowe aplikacje mobilne do rozwoju muzycznego i pracy na instrumencie.

Zaznaczamy:

Ten artykuł zawiera tylko darmowe aplikacje mobilne, które znamy i polecamy. Każde zdjęcie aplikacji zostało wykonane przez nas. Nie jest to zbiór „Top 10 niezbędnych aplikacji do nauki i ćwiczenia muzyki” i innych wątpliwych kompilacji. Przygotowaliśmy faktyczny zestaw narzędzi, sprawdzonych przez naszych pedagogów. Aplikacje te są przydatne w procesie nauki, niewątpliwie jednak nie zastąpią doświadczonego pedagoga w nauce instrumentu. Nie czerpiemy też żadnych finansowych korzyści z polecania wymienionych aplikacji, w tym artykule nie ma linków afiliacyjnych. Sami wykonaliśmy zdjęcia ekranu aplikacji. Aplikacje mogą opierać swój model biznesowy na reklamach jak gStrings na Androida. W Unisono Autorskiej Szkole Muzycznej naszym wyłącznym źródłem zarobków jest prowadzenie nauki muzyki na najwyższym poziomie.

Polecamy ten zestaw muzycznych aplikacji dla:

  • początkujących adeptów uczących się muzyki, którzy chcą nauczyć się prostych utworów, jednocześnie pracując nad wieloma aspektami gry,
  • średniozaawansowanych muzyków, którzy chcą ćwiczyć znane utwory lub nauczyć się nowych,
  • zaawansowanych muzyków, którzy chcą na szybko sprawdzać koncepty muzyczne lub potrzebują narzędzi do strojenia.

Dlaczego darmowe aplikacje mobilne są przydatne do nauki muzyki?

Darmowe aplikacje mobilne dla muzyków oraz adeptów muzyki są przydatne, ponieważ są bardziej dostępne niż aplikacje komputerowe. Nasz smartfon zazwyczaj zazwyczaj nosimy ze sobą. Urządzenia mobilne stały się istotną częścią naszego życia, nic więc dziwnego, że istnieje wiele sposobów na wykorzystanie ich w procesie nauki muzyki. Aplikacje muzyczne oferują różnorodne narzędzia, które mogą pomóc Ci w nauce utworów, a także poprawić Twoją wiedzę w zakresie teorii muzyki.

Pełna lista polecanych, darmowych aplikacji mobilnych do nauki muzyki!

Dostępnych jest wiele aplikacji mobilnych, które pomagają w nauce muzyki. Od tunerów po wirtualne instrumenty, te aplikacje mogą być używane na każdym poziomie umiejętności, od początkującego po profesjonalistę. Niektóre z najpopularniejszych typów aplikacji to te, które uczą teorii muzyki lub udostępniają zapisy nutowe.

Aplikacje mobilne przydatne w nauce muzyki zostały podzielone na kategorie narzędzi (tuner, zestaw instrumentów, rozgrzewka wokalu, ćwiczenie słuchu i teorii). Następnie podzielone na 2 popularne platformy – IOS i Android. 

Tuner – Strojenie Instrumentów oraz Trening Wokalu

Narzędzie, które wydawać by się mogło przydatne tylko dla instrumentalistów, jednak podczas nauki muzyki może służyć również jako świetna pomoc w nauce śpiewu i wyrabianiu słuchu muzycznego. Dzięki temu narzędziu nastroimy instrumenty strunowe takie jak gitara czy wiolonczela. Jeśli jesteśmy uparci możemy nawet nastroić pianino, w wypadku kiedy mamy odpowiedni klucz.

Tuner może być używany do dowolnego instrumentu; działa, wyświetlając nutę, którą należy zagrać w interfejsie instrumentu. Wykrywa, czy mikrofon nagrywa rozstrojony dźwięk w skali względem dźwięku referencyjnego (Zazwyczaj A o częstotliwości 440 herców) i wskazuje to za pomocą nakładki na interfejsie. Jednak do dużych instrumentów polecamy usługę stroiciela.

Inną zaletą tunera jest jego przydatność w ćwiczeniu wokalu. Dzięki temu narzędziu będziemy w stanie określić odpowiednie interwały pomiędzy dźwiękami, poprawimy prowadzenie linii melodycznej głosem i wyrobimy ucho muzyczne. Tuner pozwoli nam wychwycić w jakim momencie nasz głos jest za nisko lub za wysoko względem A w wysokości 440 hertzów. Niektóre z aplikacji pozwalają zmieniać wysokość referencyjną.


Aplikacja Instuner
IOS

Insuner muzyczny ma podstawową funkcję regulowania wysokości tonu instrumentu muzycznego i oczekuje się, że wykona tę funkcję bezbłędnie. Tuner jest prosty chromatycznym tunerem i dzięki niemu można dostroić swój instrument. Pozwala też na regulowanie dzwięku referencyjnego, oraz sprawdza się również podczas treningu śpiewu.

Instuner – Link do Apple Appstore

Instuner IOS, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Aplikacja Gstrings
Android

Aplikacja Gstring Android Tuner to bezpłatna aplikacja stworzona dla osób, które mają trudności z używaniem tunera chromatycznego. Jest bardzo prosty, również pozwala też na regulowanie dzwięku referencyjnego. Przydaje się też podczas nauki śpiewu.

Gstrings – Link do Google Play Store 

gstrings android, tuner muzyczny, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Wirtualny zestaw instrumentów

Ta aplikacja może być przydatna do szybkiego zagrania melodii czy też ćwiczenia słuchu. Oba rozwiązania Apple Garageband i Walk Band zawierają w sobie wirtualne pianino.

Te narzędzia są przydatne w nauce muzyki, ponieważ umożliwiają tworzenie wysokiej jakości nagrań muzycznych. Wirtualne studio zapewnia również mnóstwo funkcji do modyfikowania i edytowania muzyki. Obejmują one różne rodzaje wbudowanych efektów, korektor, wsparcie dla nakładek na partytury, mikser redukcji wokalu i wiele innych. Dodatkowo możesz użyć swojego telefonu do nagrywania treningów i prób muzycznych.


Aplikacja Garageband
IOS

Znane i sprawdzone rozwiązanie od firmy Apple. Apple GarageBand to oprogramowanie do produkcji muzyki zaprojektowane jako kompletne rozwiązanie dla każdego, od początkujących po ekspertów. Może pomóc ludziom w nauce muzyki, zapewniając im własny wirtualny instrument.

Garageband – Link do Apple Appstore

Garageband IOS, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Walk Band
Android

Co ciekawe Walk Band wygląda na prostą kopię rozwiązania Apple, ale na potrzeby szybkiej improwizacji / strojenia i prób spełnia swoje zadanie. Za pomocą aplikacji możesz uczyć się muzyki i korzystać z wirtualnych instrumentów muzycznych w przestrzeni cyfrowej.

Walk Band – Link do Google Play Store 

aplikacje przydatne w nauce muzyki, Walk Band Music, Aplikacja Muzyczna Android

Rozgrzewka wokalu

Rozgrzewki wokalne są ważne dla śpiewaków.

Aplikacja Swift Scales dostarcza proste ćwiczenia, które mogą być przydatne w codziennej nauce wokalu.

W internecie istnieje wiele artykułów, które mówią, że powinniśmy skupić się na uwolnieniu napięcia w szyi i szczęce przed pracą nad ćwiczeniami oddechowymi lub wokalnymi. Nie sprzeciwiamy się tej radzie, ale chcemy się upewnić, że rozumiesz, dlaczego jest to ważne.

Jedną z głównych przyczyn napięcia w szyi i szczęce jest niewłaściwy sposób oddychania. Zbyt płytkie oddychanie, w szczególności z pleców może powodować dyskomfort, a także zbytnie zatrzymanie oddechu w płucach może prowadzić do napiętych mięśni w tych okolicach. Celem rozgrzewki jest nie tylko bycie świadomym tego, jak oddychasz, ale także możliwość pozbycia się złych nawyków.

Sama aplikacja, która oferuje ćwiczenia „rozgrzewające aparat wokalny” nie stanowi pełnego zestawu ćwiczeń dostarczonego przez doświadczonego pedagoga. Potrzebujemy pełnej rozgrzewki dla naszego ciała, włączając w to odpowiednie techniki oddechowe, rozciąganie głowy i szyi (uwalnianie napięć) oraz ćwiczenia wokalne (schładzanie wokalu). Kolejną propozycją jest aplikacja na obie platformy. W tym wypadku mamy tę samą aplikację na różnych mobilnych platformach.


Aplikacja Swift Scales
Android & IOS

Skale wokalne są ważne dla śpiewaków, ponieważ służą do strojenia głosu, ale także dlatego, że są używane do ćwiczeń wokalnych.

Niektórzy wokaliści śpiewają skale, aby poprawić swoje umiejętności śpiewania. Dla innych skale wokalne są sposobem na rozgrzewkę przed występem lub sesją ćwiczeń.

Swift Scales – Link do Apple Appstore

Swift Scales – Link do Google Play Store 

sheet scales music ios, aplikacje przydatne w nauce muzyki
Swift Scales IOS
aplikacje przydatne w nauce muzyki, Swift Scales, Aplikacja Muzyczna Android
Swift Scales Android

Nauka słuchu oraz teorii

Perfect Ear to świetna darmowa aplikacja, która pozwala nie tylko na ćwiczenie słuchu, ale też naukę czytania nut oraz rozpoznawania interwałów.

Trening słuchu nie musi być ciężką i wymagającą pracą. Wierzymy, że dzięki pozytywnemu nastawieniu do nauki może stać się czymś przyjemnym. „Dobre ucho” jest niezbędnę do bycia lepszym muzykiem. Nie ważne, śpiewasz czy grasz na jakim instrumencie, jeśli nie czujesz się komfortowo w tonacji F# lub G-dur to nie będziesz w stanie szybko grać odpowiednich nut lub improwizować w tych tonacjach. Chcemy, aby nasi uczniowie byli w stanie usłyszeć i zrozumieć muzykę w każdej tonacji i w każdym momencie.

Trening słuchu to nie tylko „śpiewanie czytając nuty”. Zaczyna się on od kształcenia słuchu, ale ewoluuje w coś, co zmienia wszystko dla muzyka – improwizację! Trening słuchu pomaga nam nauczyć się tworzyć nowe melodie na pianinie lub na innym instrumencie, nie mając przed sobą nut. To wymaga nie lada umiejętności! Pozwól więc, że pokażę Ci jak możesz ćwiczyć kształcenie słuchu jako część swojej regularnej praktyki (co pomoże Ci również rozwinąć umiejętność czytania ze słuchu).

Poniższe aplikacje pomogą Ci rozwinąć słuch i poprawić zrozumienie sygnatur na nutach – idealne dla początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją podróż w kierunku tworzenia pięknej muzyki ze słuchu! Przeczytaj poniżej, aby uzyskać więcej informacji. Aplikacja Perfect Ear zawiera w sobie doskonałe ćwiczenia, ponieważ pozwala nam ćwiczyć słuch używając interwałów akordowych i innych przyjemnych zadań.

W tym wypadku polecamy na dwie platformy Perfect Ear App


Perfect Ear
IOS & Android

Zanim przejdziemy do tego, jak aplikacja do treningu może pomóc w rozwoju słuchu, warto wspomnieć o znaczeniu ludzkiego ucha w muzyce. Oczywiście każdy ma ucho do muzyki, lepsze lub gorsze. Ale nie każdy ma słuch absolutny. Nie mniej jednak to słuch relatywny, czyli zodolność rozpoznawania interwałów dzwiękowych jest ważny w rozwoju muzycznym.

Rozwijanie umiejętności muzycznych to coś więcej niż tylko umiejętność śpiewania lub grania na instrumencie; słuch absolutny jest również ważny narzędziem.

Perfect Ear – Link do Google Play Store 

Perfect Ear – Link do Apple Appstore

Link do strony Perfect Ear App

Perfect Ear, aplikacje przydatne w nauce muzyki
aplikacje przydatne w nauce muzyki, Perfect Ear, Android

Metronom

Kolejnym ważnym elementem w nauce muzyki jest odpowiednie poczucie rytmu. Do pracy z utworami przydatny może być metronom. Jest to urządzenie które wybija nam pożądany rytm zgodnie z ustalonym tempem. Dzięki temu jesteśmy w stanie pracować nad poczuciem rytmu i graniem w równym tempie. Świetnym metronomem jest aplikacja Pro Metronome.

Ćwiczenie muzyki z metronomem jest pomocne dla prawidłowego rozwoju muzycznego. To jeden z bardziej przystępnych sposobów, aby nauczyć się grać trzymając rytm i w efekcie opanować muzykę.

Wiele początkujących osób mówi: „Nie mam metronomu”, ale można wtedy użyć swojego telefonu i to działa świetnie. Nawet jeśli chcesz użyć prawdziwego metronomu, możesz go dostać za 50 złotych. Warto ćwiczyć z metronomem co najmniej raz dziennie. Ważne żeby na początku ćwiczyć w wolnym tempie, w ten sposób nie będziesz się blokować, jednoczenie skupiając się na poprawnej grze na instrumencie lub śpiewie. Kolejne zestawienie, gdzie aplikacja została wydana na dwie platformy.

Dobrym przykładem wykorzystania Pro Metronome jest to wyzwanie Jesús’a Moliny. Oczywiście posiadanie samej aplikacji nie sprawia że będziemy grać jak on. 😊

Polyrythm Challenge By Jesus Molina

Pro Metronome
IOS & Android

Aplikacja ProMetronome to bezpłatna aplikacja do treningu rytmicznego na iPady, iPhone’y i urządzenia z systemem Android. Został zaprojektowany przez muzyków, aby był prosty, zabawny i skuteczny dla tych, którzy chcą nauczyć się grać.

Pozwala na kompleksowe ustawienia rytmu, wraz z akcentami, wystukiwanie tempa, oraz inne funkcje.

Pro Metronome – Link do Apple Appstore

Pro Metronome – Link do Google Play Store 

Pro Metronome ios, aplikacje przydatne w nauce muzyki
aplikacje przydatne w nauce muzyki, Pro Metronome, Aplikacja Muzyczna Android

Co z synkopami? (Swingiem)

W momencie, gdy chcemy ćwiczyć rytmy synkopowane, przydatnym pozostaje jedyne narzędzie online w tym zestawieniu. Groove Pizza pozwala na ustawienie parametru swing i tym samym wybijanie rytmu synkopowanego.

MuseLab Groove Pizza – Aplikacja w przeglądarce www


Nuty – zbiór kompozycji i narzędzi do czytania

Czytanie nut jest ważne dla rozwoju muzycznego. Aplikacje, które przedstawiamy obsługują zachodnią notacje, czyli tę, z którą jako Europejczycy jesteśmy najbardziej obeznani. Czytanie nut muzycznych jest umiejętnością, która może być rozwijana przez pracę. Nie wystarczy przeczytać nuty poprawnie patrząc na nie po raz pierwszy. To wymaga czasu, cierpliwości i praktyki, aby stać się wprawnym w czytaniu nut.

Najważniejszą rzeczą jest to, iż początkujący potrzebuje dużo praktyki czytania i gry muzycznej. Istnieje wiele sposobów, aby ćwiczyć. Niektórzy zaczynają od umieszczania nut na swoich instrumentach i śpiewania melodii podczas grania nut na swoim instrumencie. Innym sposobem jest granie melodii na instrumencie, podczas gdy ktoś inny gra akompaniament (nuty, które są grane pod lub za linią melodyczną). Zalecamy jednak pracę z naszymi pedagogami, którzy z radością wyjaśnią detale muzycznej notacji.

Poniższe kroki pozwolą ci się rozwinąć:

1. Graj razem z pedagogiem lub nagraniem utworu, które dobrze znasz.

2. Korzystaj z aplikacji do nauki muzyki, które mogą dodać Ci pewności siebie.

3. Graj znane melodie bez patrzenia na partyturę – pomaga to rozwinąć pamięć, którą możesz wykorzystać później, gdy utkniesz w martwym punkcie.

4. Ćwicz czytanie od lewej do prawej tak, aby stało się to automatyczne; nie zatrzymuj się na każdej nucie – kontynuuj używając swojej pamięci tak bardzo, jak to tylko jest możliwe!


Virtual Sheet Music Free
IOS &Android

Ważna uwaga na temat Virtual Sheet Music: nie wszystkie nuty są darmowe, nie mniej jednak można bezsprzecznie znaleźć sporo klasycznych darmowych kompozycji.

Ta aplikacja została stworzona przez muzyków dla muzyków i ma na celu uczynienie partytur bardziej dostępnymi dla publiczności. Opracowania z domeny publicznej są dostępne za darmo.

Virtual Sheet Music – Link do Apple Appstore

Virtual Sheet Music – Link do Google Play Store 

virtual sheet music ios, aplikacje przydatne w nauce muzyki
aplikacje przydatne w nauce muzyki, Virtual Sheet Music, Aplikacja Muzyczna Android

Dyktafon

W tym wypadku nie polecamy żadnego linku, większość obecnych na rynku telefonów ma już zainstalowaną aplikacje do nagrań dźwięku, niezależnie czy to IOS czy Android.

Nagrywanie swoich występów muzycznych może pomóc w rozwoju muzyki, a także być świetną zabawą.

Istnieje wiele sposobów na nagrywanie muzyki, a w zależności od zasobów i potrzeb możesz chcieć mieć więcej niż jeden zestaw. Dla celów edukacyjnych wystarczy smartfon.

Kiedy nagrywasz swoją muzykę, możesz również filmować siebie i dodawać wideo do ścieżki audio, abyś mógł zobaczyć, co robisz. Pamiętaj, że to nie musi być perfekcyjne.

Dodatek – Aplikacja ABRSM Aural Trainer App

Jeśli mają państwo urządzenie z systemem IOS polecamy darmową aplikację naszego edukacyjnego partnera do ćwiczeń słuchu. ABRSM Aural Trainer App jest aplikacją, która pozwala rozwijać słuch poprzez naukę interwałów pomiędzy dźwiękami i rozwój zdolności prawidłowego wykonania tekstu nutowego bez wcześniejszego zapoznania się z nim. Unisono jest oficjalnym partnerem ABRSM, przygotowujemy do egzaminów pozwalających na podjęcie nauki na uczelniach wyższych.


ABRSM Aural Trainer App
IOS

Niestety w tym momencie ABRSM nie dostarcza alternatywnego rozwiązania na platformę Android.

Aplikacja pomaga w trenowaniu umiejętności słyszenia i słuchania. Jest to bezpłatna aplikacja przeznaczona dla osób uczących się języka polskiego jako obcego.

Nie wymaga wcześniejszej znajomości języka polskiego, dlatego jest odpowiedni dla początkujących i dzieci.

Kluczowe cechy:

– Aplikacja oferuje cztery różne rodzaje ćwiczeń:

– Ćwiczenia ze słuchu, mówienia, rozumienie ze słuchu i czytanie ze zrozumieniem.

– Użytkownik może następnie wybrać słownictwo z listy lub stworzyć własną listę słów do pracy.

– Aplikacja zapewnia dokładną informację zwrotną o liczbie poprawnie rozpoznanych do tej pory słów, a także o liczbie błędów popełnionych w ćwiczeniu.

Link do Strony ABRSM Z Aplikacją

ABRSM Aural Trainer IOS, aplikacje przydatne w nauce muzyki


Zapraszamy do zapoznania się ze z Naszą Unisono Autorską Szkołą Muzyczną oraz do Kontaktu.