Darmowe Aplikacje Mobilne Przydatne Do Nauki Muzyki

Darmowe Aplikacje Mobilne Przydatne Do Nauki Muzyki

Zbiór „aplikacje mobilne przydatne do nauki muzyki” to lista aplikacji nie tylko dla początkujących, ale też doświadczonych muzyków poszukujących pomocy w nauce muzyki. Ważnym aspektem tego zbioru jest to, że są to propozycje narzędzi, które znaleźliśmy oraz osobiście przetestowaliśmy na swoich smartfonach. W tym artykule zebraliśmy przydatne darmowe aplikacje mobilne do rozwoju muzycznego i pracy na instrumencie.

Ten artykuł zawiera aplikacje mobilne, które znamy i polecamy. Każde zdjęcie aplikacji zostało wykonane przez nas. Nie jest to zbiór „TOP OF X”, tylko faktyczny zestaw narzędzi. Aplikacje te są przydatne w procesie nauki, niewątpliwie jednak nie zastąpią doświadczonego pedagoga w nauce instrumentu. Nie czerpiemy też żadnych finansowych korzyści z polecania tych aplikacji. Aplikacje mogą opierać swój model biznesowy na reklamach jak gStrings na Androida.

Polecamy ten zestaw dla:

  • początkujących adeptów uczących się muzyki, którzy chcą nauczyć się prostych utworów, jednocześnie pracując nad wieloma aspektami gry,
  • średniozaawansowanych muzyków, którzy chcą ćwiczyć znane utwory lub nauczyć się nowych,
  • zaawansowanych muzyków, którzy chcą na szybko sprawdzać koncepty muzyczne lub potrzebują narzędzi do strojenia.

Aplikacje mobilne przydatne w nauce muzyki zostały podzielone na kategorie narzędzi (tuner, zestaw instrumentów, rozgrzewka wokalu, ćwiczenie słuchu i teorii). Następnie podzielone na 2 popularne platformy – IOS i Android. 

Tuner

Narzędzie, które wydawać by się mogło przydatne tylko dla instrumentalistów, jednak podczas nauki muzyki może służyć również jako świetna pomoc w nauce śpiewu i wyrabianiu słuchu muzycznego. Dzięki temu narzędziu nastroimy instrumenty strunowe takie jak gitara czy wiolonczela. Jeśli jesteśmy uparci możemy nawet nastroić pianino, w wypadku kiedy mamy odpowiedni klucz. Jednak polecamy do dużych instrumentów usługę stroiciela.

Inną zaletą tunera jest jego przydatność w ćwiczeniu wokalu. Dzięki temu narzędziu będziemy w stanie określić odpowiednie interwały pomiędzy dźwiękami, poprawimy prowadzenie linii melodycznej głosem i wyrobimy ucho muzyczne. Tuner pozwoli nam wychwycić w jakim momencie nasz głos jest za nisko lub za wysoko względem A w wysokości 440 hertzów. Niektóre z aplikacji pozwalają zmieniać wysokość referencyjną.

[one_half]
Aplikacja Instuner
IOS

Instuner IOS, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Link do Apple Appstore

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half][one_half_last]
Aplikacja Gstrings
Android

gstrings android, tuner muzyczny, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Link do Google Play Store 

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half_last]

Wirtualny zestaw instrumentów

Ta aplikacja może być przydatna do szybkiego zagrania melodii czy też ćwiczenia słuchu. Oba rozwiązania Apple Garageband i Walk Band zawierają w sobie wirtualne pianino.

Te narzędzia są przydatne w nauce muzyki, ponieważ umożliwiają tworzenie wysokiej jakości nagrań muzycznych. Wirtualne studio zapewnia również mnóstwo funkcji do modyfikowania i edytowania muzyki. Obejmują one różne rodzaje wbudowanych efektów, korektor, wsparcie dla nakładek na partytury, mikser redukcji wokalu i wiele innych. Dodatkowo możesz użyć swojego telefonu do nagrywania treningów i prób muzycznych.

[one_half]
Aplikacja Garageband
IOS

Garageband IOS, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Znane i sprawdzone rozwiązanie od firmy Apple.

Link do Apple Appstore

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half][one_half_last]
Walk Band
Android

aplikacje przydatne w nauce muzyki, Walk Band Music, Aplikacja Muzyczna Android

Co ciekawe Walk Band wygląda na prostą kopię rozwiązania Apple, ale na potrzeby szybkiej improwizacji / strojenia i prób spełnia swoje zadanie.

Link do Google Play Store 

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half_last]

Rozgrzewka wokalu

Rozgrzewki wokalne są ważne dla śpiewaków.

Aplikacja Swift Scales dostarcza proste ćwiczenia, które mogą być przydatne w codziennej nauce wokalu.

W internecie istnieje wiele artykułów, które mówią, że powinniśmy skupić się na uwolnieniu napięcia w szyi i szczęce przed pracą nad ćwiczeniami oddechowymi lub wokalnymi. Nie sprzeciwiamy się tej radzie, ale chcemy się upewnić, że rozumiesz, dlaczego jest to ważne.

Jedną z głównych przyczyn napięcia w szyi i szczęce jest niewłaściwy sposób oddychania. Zbyt płytkie oddychanie, w szczególności z pleców może powodować dyskomfort, a także zbytnie zatrzymanie oddechu w płucach może prowadzić do napiętych mięśni w tych okolicach. Celem rozgrzewki jest nie tylko bycie świadomym tego, jak oddychasz, ale także możliwość pozbycia się złych nawyków.

Sama aplikacja, która oferuje ćwiczenia „rozgrzewające aparat wokalny” nie stanowi pełnego zestawu ćwiczeń dostarczonego przez doświadczonego pedagoga. Potrzebujemy pełnej rozgrzewki dla naszego ciała, włączając w to odpowiednie techniki oddechowe, rozciąganie głowy i szyi (uwalnianie napięć) oraz ćwiczenia wokalne (schładzanie wokalu). Kolejną propozycją jest aplikacja na obie platformy. W tym wypadku mamy tę samą aplikację na różnych mobilnych platformach.

[one_half]
Aplikacja Swift Scales
IOS

sheet scales music ios, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Link do Apple Appstore

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half][one_half_last]
Swift Scales
Android

aplikacje przydatne w nauce muzyki, Swift Scales, Aplikacja Muzyczna Android

Link do Google Play Store 

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half_last]

Nauka słuchu oraz teorii

Perfect Ear to świetna darmowa aplikacja, która pozwala nie tylko na ćwiczenie słuchu, ale też naukę czytania nut oraz rozpoznawania interwałów.

Trening słuchu nie musi być ciężką i wymagającą pracą. Wierzymy, że dzięki pozytywnemu nastawieniu do nauki może stać się czymś przyjemnym. „Dobre ucho” jest niezbędnę do bycia lepszym muzykiem. Nie ważne, śpiewasz czy grasz na jakim instrumencie, jeśli nie czujesz się komfortowo w tonacji F# lub G-dur to nie będziesz w stanie szybko grać odpowiednich nut lub improwizować w tych tonacjach. Chcemy, aby nasi uczniowie byli w stanie usłyszeć i zrozumieć muzykę w każdej tonacji i w każdym momencie.

Trening słuchu to nie tylko „śpiewanie czytając nuty”. Zaczyna się on od kształcenia słuchu, ale ewoluuje w coś, co zmienia wszystko dla muzyka – improwizację! Trening słuchu pomaga nam nauczyć się tworzyć nowe melodie na pianinie lub na innym instrumencie, nie mając przed sobą nut. To wymaga nie lada umiejętności! Pozwól więc, że pokażę Ci jak możesz ćwiczyć kształcenie słuchu jako część swojej regularnej praktyki (co pomoże Ci również rozwinąć umiejętność czytania ze słuchu).

Poniższe aplikacje pomogą Ci rozwinąć słuch i poprawić zrozumienie sygnatur na nutach – idealne dla początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją podróż w kierunku tworzenia pięknej muzyki ze słuchu! Przeczytaj poniżej, aby uzyskać więcej informacji. Aplikacja Perfect Ear zawiera w sobie doskonałe ćwiczenia, ponieważ pozwala nam ćwiczyć słuch używając interwałów akordowych i innych przyjemnych zadań.

W tym wypadku polecamy na dwie platformy Perfect Ear App

[one_half]
Perfect Ear
IOS

Perfect Ear, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Link do Apple Appstore

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half][one_half_last]
Perfect Ear
Android

aplikacje przydatne w nauce muzyki, Perfect Ear, Android

Link do Google Play Store 

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half_last]

Link do Perfect Ear App

Metronom

Kolejnym ważnym elementem w nauce muzyki jest odpowiednie poczucie rytmu. Do pracy z utworami przydatny może być metronom. Jest to urządzenie które wybija nam pożądany rytm zgodnie z ustalonym tempem. Dzięki temu jesteśmy w stanie pracować nad poczuciem rytmu i graniem w równym tempie. Świetnym metronomem jest aplikacja Pro Metronome.

Ćwiczenie muzyki z metronomem jest pomocne dla prawidłowego rozwoju muzycznego. To jeden z bardziej przystępnych sposobów, aby nauczyć się grać trzymając rytm i w efekcie opanować muzykę.

Wiele początkujących osób mówi: „Nie mam metronomu”, ale można wtedy użyć swojego telefonu i to działa świetnie. Nawet jeśli chcesz użyć prawdziwego metronomu, możesz go dostać za 50 złotych. Warto ćwiczyć z metronomem co najmniej raz dziennie. Ważne żeby na początku ćwiczyć w wolnym tempie, w ten sposób nie będziesz się blokować, jednoczenie skupiając się na poprawnej grze na instrumencie lub śpiewie. Kolejne zestawienie, gdzie aplikacja została wydana na dwie platformy.

Dobrym przykładem wykorzystania Pro Metronome jest to wyzwanie Jesús’a Moliny. Oczywiście posiadanie samej aplikacji nie sprawia że będziemy grać jak on. 😊

Polyrythm Challenge By Jesus Molina

[one_half]
Pro Metronome
IOS

Pro Metronome ios, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Link do Apple Appstore

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half][one_half_last]
Pro Metronome
Android

aplikacje przydatne w nauce muzyki, Pro Metronome, Aplikacja Muzyczna Android

Link do Google Play Store 

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half_last]

Co z synkopami? (Swingiem)

W momencie, gdy chcemy ćwiczyć rytmy synkopowane, przydatnym pozostaje jedyne narzędzie online w tym zestawieniu. Groove Pizza pozwala na ustawienie parametru swing i tym samym wybijanie rytmu synkopowanego.

Link Do MuseLab Groove Pizza – Aplikacji w przeglądarce www

Nuty – zbiór kompozycji i narzędzi do czytania

Czytanie nut jest ważne dla rozwoju muzycznego. Aplikacje, które przedstawiamy obsługują zachodnią notacje, czyli tę, z którą jako Europejczycy jesteśmy najbardziej obeznani. Czytanie nut muzycznych jest umiejętnością, która może być rozwijana przez pracę. Nie wystarczy przeczytać nuty poprawnie patrząc na nie po raz pierwszy. To wymaga czasu, cierpliwości i praktyki, aby stać się wprawnym w czytaniu nut.

Najważniejszą rzeczą jest to, iż początkujący potrzebuje dużo praktyki czytania i gry muzycznej. Istnieje wiele sposobów, aby ćwiczyć. Niektórzy zaczynają od umieszczania nut na swoich instrumentach i śpiewania melodii podczas grania nut na swoim instrumencie. Innym sposobem jest granie melodii na instrumencie, podczas gdy ktoś inny gra akompaniament (nuty, które są grane pod lub za linią melodyczną). Zalecamy jednak pracę z naszymi pedagogami, którzy z radością wyjaśnią detale muzycznej notacji.

Poniższe kroki pozwolą ci się rozwinąć:

1. Graj razem z pedagogiem lub nagraniem utworu, które dobrze znasz.

2. Korzystaj z aplikacji do nauki muzyki, które mogą dodać Ci pewności siebie.

3. Graj znane melodie bez patrzenia na partyturę – pomaga to rozwinąć pamięć, którą możesz wykorzystać później, gdy utkniesz w martwym punkcie.

4. Ćwicz czytanie od lewej do prawej tak, aby stało się to automatyczne; nie zatrzymuj się na każdej nucie – kontynuuj używając swojej pamięci tak bardzo, jak to tylko jest możliwe!

Ważna uwaga na temat Virtual Sheet Music: nie wszystkie nuty są darmowe, nie mniej jednak można bezsprzecznie znaleźć sporo klasycznych darmowych kompozycji.

[one_half]
Virtual Sheet Music Free
IOS

virtual sheet music ios, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Link do Apple Appstore

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half][one_half_last]
Virtual Sheet Music Free
Android

aplikacje przydatne w nauce muzyki, Virtual Sheet Music, Aplikacja Muzyczna Android

Link do Google Play Store 

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half_last]

Dyktafon

W tym wypadku nie polecamy żadnego linku, większość obecnych na rynku telefonów ma już zainstalowaną aplikacje do nagrań dźwięku, niezależnie czy to IOS czy Android.

Nagrywanie swoich występów muzycznych może pomóc w rozwoju muzyki, a także być świetną zabawą.

Istnieje wiele sposobów na nagrywanie muzyki, a w zależności od zasobów i potrzeb możesz chcieć mieć więcej niż jeden zestaw. Dla celów edukacyjnych wystarczy smartfon.

Kiedy nagrywasz swoją muzykę, możesz również filmować siebie i dodawać wideo do ścieżki audio, abyś mógł zobaczyć, co robisz. Pamiętaj, że to nie musi być perfekcyjne.

Dodatek – Aplikacja ABRSM Aural Trainer App

Jeśli mają państwo urządzenie z systemem IOS polecamy darmową aplikację naszego edukacyjnego partnera do ćwiczeń słuchu. ABRSM Aural Trainer App jest aplikacją, która pozwala rozwijać słuch poprzez naukę interwałów pomiędzy dźwiękami i rozwój zdolności prawidłowego wykonania tekstu nutowego bez wcześniejszego zapoznania się z nim.

[one_half]
ABRSM Aural Trainer App
IOS

ABRSM Aural Trainer IOS, aplikacje przydatne w nauce muzyki

Link do Strony ABRSM Z Aplikacją

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half][one_half_last]

Android

Niestety w tym momencie ABRSM nie dostarcza alternatywnego rozwiązania na platformę Android.

[bra_border_divider top=”10″ bottom=”10″]
[/one_half_last]

Nauka muzyki w czasie pandemii jest możliwa. Zapraszamy do kontaktu.

Zapraszamy do zapoznania się ze z Naszą Unisono Autorską Szkołą Muzyczną oraz do Kontaktu.