Na jakim instrumencie najłatwiej nauczyć się grać?

Pytanie „Na jakim instrumencie najłatwiej nauczyć się grać?” słyszymy w Naszej Szkole Muzycznej dość rzadko. Nie mniej jednak, czasami trafia się grupa osób niezdecydowanych, w jakim kierunku chcą się rozwijać. Tutaj pozwolimy sobie wyjść poza obszar instrumentów, których kształcimy. Podpowiemy, na jakich instrumentach nauka gry może być prostsza.

Odpowiadamy krótko na główne pytanie „Na jakim instrumencie najłatwiej nauczyć się grać?”: na trójkącie.

Trójkąt wystrojony jest na jedną częstotliwość. Nie pozwala też na grę dwóch dźwięków na raz, co czyni go instrumentem monotonicznym. Jednak wymagane jest poczucie rytmu, aby uderzyć w odpowiednim momencie podczas koncertu orkiestry.

Trókąt. kNa jakim instrumencie najłatwiej nauczyć się grać?
Trójkąt Muzyczny. Zdjęcie pochodzi z Wikipedii. (CC BY-SA 3.0) Yellowhenry

Odpowiedź na pytanie, który instrument jest najłatwiejszy do nauki jest skomplikowana. Może różnić się w zależności od indywidualnych preferencji i zdolności osoby zainteresowanej instrumentem. Ważną cechą łączącą różne instrumenty bardziej skomplikowane od trójkąta jest wymaganie koordynacji ruchowej.

Instrumenty monotoniczne i politoniczne

Instrumenty muzyczne można podzielić na dwie główne kategorie: monotoniczne i politoniczne. Wiążę się to z możliwością grania jednego lub wielu dźwięków na instrumencie w tym samym czasie.

Instrumenty monotoniczne: To instrumenty, które grają pojedyncze dźwięki w jednym momencie. Nie są w stanie grać jednocześnie wielu dźwięków harmonicznych. Przykłady instrumentów monotonicznych to:

 • Trójkąt: Instrument perkusyjny, który wytwarza jedyny dźwięk w postaci cichego, metalicznego brzmienia.
 • Gong: Duży, metalowy talerz, który wydaje jednolity dźwięk, gdy jest uderzany pałeczką.
 • Flet prosty: Prosty instrument dęty drewniany, który wytwarza pojedyncze dźwięki przez dmuchanie w otwór na końcu instrumentu. Prowadzimy lekcje fletu poprzecznego.

Instrumenty politoniczne: To instrumenty, które mogą grać wiele dźwięków jednocześnie, co pozwala na tworzenie akordów i harmonii. Przykłady instrumentów politonicznych to:

 • Fortepian i Pianino: Instrument klawiszowy, który może grać wiele dźwięków jednocześnie dzięki zastosowaniu mechanizmu młoteczkowego. Oferujemy lekcje fortepianu. Warto zauważyć, że istnieje wiele instrumentów, które zawierają zarówno elementy monotoniczne (w tym wypadku pojedyncze klawisze), które zsumowane tworzą instrument politoniczny. Przykładem takiego instrumentu jest pianino, które ma monotoniczne uderzenia młotków, ale pozwala na grę wielu dźwięków jednocześnie dzięki wielu klawiszom.
 • Gitara: Strunowy instrument, który umożliwia jednoczesne granie kilku dźwięków przez równoczesne szarpanie kilku strun. Prowadzimy lekcje gitary.
 • Skrzypce: Instrument smyczkowy, który dzięki technice gry na kilku strunach może tworzyć harmoniczne melodie. Prowadzimy także lekcje skrzypiec.

Czemu instrumenty monotoniczne mogą być prostsze w grze?

Instrumenty monotoniczne mają zazwyczaj prostą budowę i nie wymagają skomplikowanych technik gry. Często wystarczy uderzyć, dmuchać lub szarpać, aby wydobyć dźwięk z takiego instrumentu. W porównaniu do instrumentów politonicznych, które mają bardziej złożone mechanizmy i techniki gry, instrumenty monotoniczne mogą być łatwiejsze do opanowania.

Pozwalają skupić się na jednym dźwięku. W przypadku instrumentów monotonicznych nie trzeba się martwić o grę wielu dźwięków jednocześnie czy utrzymanie harmonii. Koncentrujesz się na jednym dźwięku lub kilku prostych sekwencjach dźwięków. To może ułatwić naukę dla początkujących.

Ułatwiają rozwój poczucia rytmu w kontekście gry na instrumencie. W przypadku instrumentów monotonicznych, takich jak trójkąt czy bęben, rytm jest kluczowym elementem. Uczenie się podstawowych rytmów i umiejętność trzymania tempa może być łatwiejsze niż nauka złożonych melodii czy akordów. W przeciwieństwie do pianina czy też gitary, rytm na instrumencie monotoczniczym skupia się na jednym dźwięku w tej samej chwili, gdzie w pianinie czy perkusji synchronizacja wiążąca się z grą może być bardziej wymagająca.

Jednak warto pamiętać, że zalety instrumentów monotonicznych są też ich wadami. Poprzez ograniczenia jakie wprowadzają w grze, mogą one ograniczać ekspresje twórczą. Każdy instrument wymaga praktyki, cierpliwości i zaangażowania, aby go opanować.

Nawet instrumenty monotoniczne mogą wymagać umiejętności takich jak poczucie rytmu, koordynacja ruchowa czy umiejętność kontrolowania dynamiki dźwięku. Ostatecznie, łatwość nauki instrumentu zależy od indywidualnych predyspozycji, zaangażowania ucznia i skomplikowania samej kompozycji muzycznej.

Wybór instrumentu muzycznego dla początkujących

Muzyka jest nieodłączną częścią naszego życia. Niezależnie od wieku czy umiejętności, nauka gry na instrumencie może przynieść wiele satysfakcji i radości. Jednak dla początkujących może być trudno zdecydować, na którym instrumencie zaczynać naukę. Sugerujemy rozważyć:

 1. Fortepian i Pianino są często uważane za jeden z najłatwiejszych instrumentów do nauki, szczególnie dla dzieci. Istnieje wiele dostępnych materiałów edukacyjnych i programów nauczania, które ułatwiają rozpoczęcie nauki. Stanowią też nieodłączny element nauki w wyższej edukacji muzycznej (uniwersytety). Układ klawiatury jest logiczny i intuicyjny, a nuty zapisywane są w sposób łatwy do zrozumienia. Ponadto, na klawiszach można zagrać szeroki zakres melodii i utworów, zarówno klasycznych, jak i współczesnych.
 2. Gitara jest również popularnym wyborem dla początkujących. Ma ogromną zaletę, iż jest łatwo przenośnym instrumentem. Dostępność tanich gitar klasycznych ułatwiają rozpoczęcie nauki. Podstawowe akordy można szybko opanować, co pozwala na grę prostych utworów. Dodatkowo, gitara ma szeroki zakres gatunków muzycznych, które można na niej wykonywać, od rocka po folk.
 3. Skrzypce. Skrzypce często są postrzegane jako trudny instrument do nauki, jednak wiele osób uważa, że warto się z nim zmierzyć. Nauka podstawowych technik gry może być wymagająca, ale z czasem można osiągnąć niesamowite umiejętności. Skrzypce oferują piękny dźwięk i są często stosowane w muzyce klasycznej. Jeśli jesteś gotów poświęcić trochę więcej czasu na naukę, skrzypce mogą być świetnym wyborem.
 4. Perkusja może być idealnym wyborem dla osób o silnym poczuciu rytmu i energicznym stylu gry. Choć nauka koordynacji rąk i nóg może być trudna na początku, po opanowaniu podstawowych technik można tworzyć różnorodne rytmy. Perkusja jest nie tylko dobrą formą treningu rytmicznego, ale również świetnym sposobem na wyrażenie emocji poprzez muzykę.
 5. Flet prosty to instrument dęty drewniany, który może być stosunkowo łatwy do nauki, flet poprzeczy zaś jest bardziej skomplikowany i wymaga większego nakładu pracy. Posiadają prosty układ klapek, a początkujący mogą szybko nauczyć się podstawowych dźwięków. Flet poprzeczny jest szeroko stosowany w orkiestrze i można na nim zagrać zarówno klasyczne, jak i ludowe melodie. Prowadzimy lekcje fletu poprzecznego.

Wybór instrumentu muzycznego dla początkującego zależy od indywidualnych preferencji i zainteresowań. Klawisze, gitara, skrzypce, perkusja i flet to tylko kilka przykładów instrumentów, na których łatwo można się nauczyć grać. Istnieje wiele innych opcji do rozważenia, takich jak trąbka czy saksofon. Ważne jest, aby wybrać instrument, który Cię zainspiruje i będzie Ci sprawiał przyjemność podczas nauki. Niezależnie od wyboru, regularna praktyka, cierpliwość i zaangażowanie będą kluczowe w osiągnięciu sukcesu muzycznego. Rozpocznij swoją muzyczną podróż i ciesz się odkrywaniem piękna muzyki w Unisono!