Kiedy zacząć naukę gry na instrumencie?

Kiedy jest ten odpowiedni czas, by zacząć naukę gry na instrumencie?

Każdy rodzic pragnie dać swojemu dziecku wszystko, co jest najlepsze. Jeśli widzimy, że zainteresowaniem dziecka jest właśnie muzyka, to możemy rozwijać to na kilka sposobów: częściej wybierać się wraz z maluchem na koncerty, puszczać w domu klasyczną muzykę, a kiedy nastąpi właściwy moment – zapisać dziecko na lekcje muzyczne. Edukacja muzyczna pomaga rozwijać wrażliwość na sztukę, pogłębia poczucie rytmu, pozytywnie wpływa na samopoczucie i uczy samoorganizacji. Liczne badania wskazują, że nauka muzyki mocno wpływa na rozwój intelektu dziecka. Pojawia się pytanie: W jakim wieku dziecka zacząć naukę gry na instrumencie? O tym w naszym artykule.

W poszukiwaniu uniwersalnej odpowiedzi

Uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie nie ma, ponieważ jest to kwestia dość indywidualna. Każde dziecko jest inne, a do tego jeszcze każdy instrument ma inne wymagania. Na przykład, granie na skrzypcach wymaga prawidłowego ułożenia palców, korekty ruchów ręki, co jest zdecydowanie bardziej skuteczne w wieku 7 lat. Dziecko poniżej 6 roku życia trudniej się koncentruje i nie zawsze ma motywację do nauki. Nauka dla dzieci musi być ciekawą przygodą, ale z pewnymi regułami (ograniczenia czasowe, odrabianie zajęć domowych). Dziecko musi być gotowe na współpracę z nauczycielem, a rodzice muszą starać się nieustannie wspierać swoje dziecko. Można też zacząć naukę w wieku trochę starszym 8-10 lat lub wieku nastoletnim, potrzeba będzie wtedy znacznie więcej zaangażowania, ale taka opcja też istnieje.

Warto też zaznaczyć, że stres i przymusowe zajęcia na pewno nie sprzyjają rozwijaniu talentu, a na odwrót odbierają motywację i rodzą w małym człowieku niechęć do poznania tak pięknego światu, jakim jest świat muzyki. Dlatego nasze nauczanie ukierunkowane jest na występy estradowe uczniów, które sprzyjają pozytywnej mobilizacji w procesie nauczania. Dlatego też rezygnujemy z egzaminów, które są źródłem głębokich stresów i rzutują negatywnie na podejście do pracy na instrumencie

Są wyjątki od reguły

Jednak każda reguła ma swoje wyjątki. Może właśnie Wasze dziecko w wieku 4-5 lat już jest gotowe zacząć naukę gry na instrumencie? Dlatego najlepiej skonsultować się bezpośrednio z profesjonalistą.
W Autorskiej Szkole Muzycznej Unisono takiej porady udzielają Pani Dyrektor Zofia Zwolińska oraz zespół nauczycieli.

Zapraszamy do odsłuchania nagrań naszych najmłodszych uczniów na YouTube.